Hea lugeja

Taas on rõõm tutvustada Konkurentsiameti aastaraamatut, mis võtab kokku 2021. aasta tegemised. Ja taas tuleb tõdeda, et 2020. aasta alguses alanud pandeemiaga sai rahulik periood läbi ning ka sel aastal ei saa kirjutada stabiilsest perioodist. Kaks aastat oleme elanud pandeemia mõju all ning loodetavasti saab järgmise sügishooajaga sellele kriipsu peale tõmmata. Ennustamine on küll tänamatu, kuid vaadates ajalugu, võib loota, et pandeemia muutub pigem tavaliseks sesoonseks gripiks ning vaktsineerimisega õnnestub suurem puhang ära hoida. Ning tõesti, nende ridade kirjutamise ajal keegi enam COVID19´st eriti ei räägigi, see on jäänud teiste sündmuste varju. Kuid pandeemia on jätnud tugeva jälje tänasesse majandusse ning seda eelkõige väga kõrge inflatsiooni näol, mille sisendiks eelkõige kõrged energia ning tooraine hinnad. Pole ka ime, et kui maailm mõneks kuuks sisuliselt lukku keeratakse, tehased seiskuvad, tarneahelad katkevad ning keskpangad leevendavad majandust enneolematute stiimulitega, siis põhjustab selle paisu alt välja pääsemine tõelise tormi. Ehk kujutame kevadist suurvett ette, kui vesi paisu alt pääseb, siis on alguses paras torm ja uputus ning mingil hetkel see rahuneb ning suundub taas oma tavapärasesse sängi.

Olen veendunud, et nii on ka seekord. Turumajandus ja demokraatlik maailm on alles ning Ukraina sõja valguses julgen aina kindlamalt väita – demokraatlikust, vaba turumajandusega maailmakorraldusest ei ole parimat varianti, olgem õnnelikud, et ka meie sinna kuulume ning vaba turumajanduse raames saame taas asjad normaalselt liikuma. Šokid tulevad ja lähevad ning majanduse areng on tsükliline. Ka 2008. aasta finantskriisi ajal tundus, et maailm on kadumas, majanduslangus kohutav ning sellest august me kergelt välja ei roni. Tegelikult on läinud teisiti. Oleme juba üle kümne aasta Eurotsooni liikmed, nautinud stabiilset majanduse ning heaolu kasvu ja saanud jõukamaks. Kui palju seekord kriisist väljatulekuks läheb, on raske ennustada, kuid olen üpris kindel et järgmise või ülejärgmise aastaraamatu eessõnas võib tõdeda, et kriis on ületatud, Ukraina on sõja võitnud ning ootame avasüli uut liikmesriiki Euroopa Liitu.

Oleme uhked, et Eesti on olnud üks suurimaid Ukraina abistajaid. Pole lihtne edetabelitesse sattuda, kuid seekord on rõõm seal olla. Samamoodi tahaksime ka tulevikus Ukraina taastamisse panustada, aidata neil oma kogemustega üles ehitada hästi toimivat turumajandust, mille üliolulisteks osadeks on nii konkurentsijärelevalve kui ka majandusregulatsioon. Kui konkurentsijärelevalve või majandusregulatsioon ei toimi, ei juhtu aasta või paariga midagi, kuid pikemas perspektiivis annab see väga valusalt tunda ehk mõnikord väliselt väikesena tunduval tegevusel on majandusele väga suur mõju.

Heade soovidega

Märt Ots
Peadirektor